بازرگانی اسلام زاده

بازرگانی اسلام زاده

سبد خرید0

فِرِنجَک نمیخواهد بیدار شوید!!

 

ترسناک ترین و بدترین حالتی که در خواب تجربه میکنیم زمانی است که فِرِنجَک نمیخواهد بیدار شویم!! شما تا به حال این تجربه ترسناک رو داشتید؟! ...

 

  • چنان بسان فِرِنجَک فرو گرفته مرا ...... که بود مُردَنَم آسان و دَم زدن دشوار «مختاری غزنوی»

روایت شده که فِرِنجَک کنیز اسکندر بود و هنگامی که کلاغی مَشک آب حیات اسکندر رو پاره کرد این کنیز مشتی از آن آب را برداشت و نوشید و اسکندر که خشمگین شده بود با شمشیر بینی کنیز را برید و نفرین کرد تا هرگز طعم خواب را نچشد!!

 پس از آن کنیزک از تکه ای گِل برای خود بینی ساخت و از حسادت هرکس را خفته میدید قصد جانش را میکرد.

در افسانه ها آمده که هرکس در این حین بیدار شود و بینی کنیزک را بگیرد او از وحشت مجدد کنده شدن دماغش نشانی گنجی از گنجهای اسکندر را به شما خواهد داد. برخی نیز بر این باورند که اگر بتوان گلو یا دماغ بَختک یا همان فِرِنجَک را گرفت،بختک هر آرزوی او را برآورده میکند.

احتمالا بیشتر شما بدونید بَختک چیه چون حداقل 30 درصد مردم در خواب این تجربه ترسناک رو داشته و در زنان دو تا چهار برابر بیشتر از مردان بوده است. بختک یا فلج خواب در لحظه ای از به خـواب رفتن رخ ميدهد که از نظر علمی بیدار شدن و هوشیاری مغز قبل از فعال کردن سیستمهای پیام رسان به عضلات است.مغز این اعصاب را در هنگام خواب متوقف میکند تا ما رویاهای خود را برون ریزی نکنیم مثلا در هنگام دیدن رویای پرواز خود را از پنجره ساختمان به بیرون پرتاب نکنیم!!

 

 

از علایم این حالت میتوان به ناتوانی در حرکت دادن اعضای بدن 

احساس وحشت و اضطراب شدید و ناتوانی در صحبت کردن و فریاد زدن که بسیار متداول است!

احساس خفگی و حس تجربه مرگ

انواع توهمات : شنیداری، دیداری مثل احساس حضور یک انسان دیگر در نزدیکی خود، احساس فشردگی در قفسه سینه و حس خفگی، دیدن سایه افراد یا شبح، دیدن منبع نورانی، شنیدن صدای افراد، تجربه حس خروج روح از بدن و...

 

 

از دلایل رخ دادن این حالت بطور خاص، خواب‌های کمتر از شش ساعت یا بیشتر از ۹ ساعت و چرت زدن‌های بیش از دو ساعت احتمال وقوع این پدیده را افزایش می‌دهد.و بیشتر افرادی که دچار اختلالات خواب هستند افرادی که در خواب از خود واکنش های شدید فیزیکی مانند رفتارهای خشونتی و عصبی بروز می دهندافرادی که دچار کمبود خواب، عوامل ژنتیکی، استرس یا اضطراب زیاد هستند و ساعت خواب بدن شان نامنظم است.افرادی که دچار اختلال های ذهنی، اختلال دو قطبی هستند. هرچند که از نظر ارتباط داشتن این حالت با اختلالات روانشناسی رابطه معناداری یافت نشده است.

افرادی که شب به کمر و طاق باز میخوابند، زیرا تحقیقات نشان داده که احتمال بروز این پدیده در افرادی که به صورت تاق باز می خوابند سه تا چهار برابر بشتر از سایرین است.

افرادی که مبتلا به گرفتگی عضلات بدن مانند گرفتگی عضله پا هستند.افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند و یا از برخی داروها مانند آنتی هیستامین ها و یا داروهایی که برای بیش فعالی تجویز میشود استفاده می کنند.

 

 

جالب است بدانید که تمام افرادی که این موضوع را تجربه می کنند در سلول هایشان ماده ای به نام *HLA-DR2* دارند.

 

دچار شدن به بختک خطرناک نیست اگر چه گاهی توهم های ترسناک چاشنی این شرایط  شده و ما احساس می كنيم جسمي هیولا مانند در تاریکی روی سینه ماست اما خوشبختانه همه این ها از علائم خواب است و هیچ آسیبی به شما نمی رسد.این فرآیند اصلا خطرناک نیست و چند ثانیه تا یک دقیقه طول می کشد تا پایان یابد فقط در موارد نادر ممکن است 10 الی 15 دقیقه زمان نیاز باشد تا بدن بتواند به طور کامل توان حرکتی خود را باز یابد.

 

راه های جلوگیری از این حالت آسان است و شامل :نخوابیدن به پشت و کمر، کاهش استرس، به اندازه کافی خوابیدن،انجام ورزش منظم ،ننوشیدن کافئین و غذای سنگین قبل از خواب.

 

پیشنهاد میشود که سعی کنید قبل از خواب کلیه افکار استرس زا و اظطراب آور را از خود دور کنیدو اگر این تجربه را در خواب داشتید در رختخواب نمانید زیرا شانس آنکه دوباره فلجی در خواب به سراغتان بیاید زیاد است، پس کمی بنشینید و وقتی که کمی آرام شدید به رختخواب خود بازگردید.

 


کاربر گرامی، جهت ثبت نظر، وارد حساب کاربری خود شوید.

Top